23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Masser af butiksareal i Brande

Der har aldrig har været flere kvadratmeter butiksareal i Brande, end der er nu, påpeger formand for Brande Handelsstandsforening.
Annonce

Dina Blomstrand, formand for Brande Handelsstandsforening, stiller i Herning Folkeblad spørgsmålstegn ved, om Brande får lov til at fortælle sin egen historie, eller om det er medierne, der fortæller den historie, de finder mest interessant.

Hun påpeger, at man i Herning Folkeblad kun kan læse om tomme butikslokaler i de artikler, der handler om forretningslivet.

Annonce

Sandheden er, at der aldrig har været flere kvadratmeter butiksareal i Brande, end der er nu, og at de tomme butikslokaler, der er, det er butikker, der er flyttet i andre eller nye lokaler. Udfordringen for Brande bliver så at få liv i de butikker, der er blevet tomme, fordi forretningen er flyttet i større lokaler.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|instance-web04